עקבו אחרינו:  RSS  |   טוויטר  |   פייסבוק | ערוץ יוטיוב | מצא אותנו ב-Google+

ראיון על קידום אתרים בגוגל בשנת 2012 עם עמנואל ("זקן השבט").

18 בינואר 2012  36 תגובות

מחבר הפוסט: ירון

אני עוקב אחריו קרוב לשבע שנים, אלפי פוסטים ותגובות בפורומים במשך השנים השייכים לעמנואל "זקן השבט".

לפני מספר ימים גמלה החלטה בליבי סוף סוף לראיין אותו ולהבין מה השתנה הלילה הזה בתחום של SEO.

picture of me.gif

 ירון:

עמנואל: מה חדש בתחום של קידום אתרים אורגני SEO ?

עמנואל:

עד לפני כמה שנים, אם היית מחפש בגוגל העולמי שם של מחלה תעסוקתית היית מקבל 10, 20, 30 תוצאות חיפוש עליונות שכולם אתרים של עורכי דין שמציעים לייצג את הנפגעים נגד המעסיקים. אבל מי ששאלו את הביטוי הזה בגוגל שיקפו מגוון רחב מאד של התעניינויות: מידע על המחלה למי שזה עתה נתגלתה אצלו, קבוצות תמיכה, טיפולים חדשים וכו'. כל האנשים האלה הם לקוחות של גוגל! עורכי הדין שבתוצאות החיפוש אינם לקוחות של גוגל. וגוגל אומר להם מזה זמן רב: "אם האתרים שלכם יספקו את כל מגוון ההתעניינויות של הלקוחות שלי, אציג אותכם בצמרת תוצאות החיפוש. אבל אם אתם רק רוצים לספק מענה ללקוחות שלכם, שמחפשים עורך דין, משמע, ואתם תולים על האתר שלכם שלט "כניסה לקונים בלבד!" תואילו לפרסם מודעה באדוורדס שתוביל את הקונים שלכם לדף נחיתה שמיועד רק להם."

המסר הזה הוא מסר ותיק מאד, והסיבה שהוא לא נקלט עדיין על ידי  ציבור מקדמי האתרים היא שגוגל ממשיך להיות בעיניהם אותה מפלצת רפת-שכל שניזונה מקישורים, כפי שהיא אכן הייתה לפני 10 שנים. החשיבה אז הייתה שצריך לקדם את אתר הלקוח לביטוי החיפוש [עורך דין לאסבסטוסיס] אבל מאחר ויש ודאי ציבור שלא מודע עדיין לאפשרות תביעת הנזיקין, למה לא לקדם את האתר גם לביטוי [אסבסטוסיס] או [טיפול באסבסטוסיס], להוסיף עוד כמה מילים לתוכן הדף ולקבל תעבורה רבה נוספת משוק היעד.

אבל גוגל התקדמו מאד מאז, הרבה יותר ממה שאנחנו רוצים או מסוגלים לנחש והם מספקים עכשיו ללקוחות שלהם בצמרת תוצאות החיפוש תוצאות מטיפוסים מגוונים או תוצאות מדפים שתוכנם מקיף ומגוון דיו כדי לספק את כל מגוון ההתעניינויות שמקבלות ביטוי באותו ביטוי חיפוש יחיד.

יתר על כן, גוגל כבר לא רואים בקישורים שבין הדפים ברשת מערכת מתימטית למסירה, גריעה וקיזוז ציון ה-PR של הדף והם מתעניינים עכשיו מאד במעשי הלקוחות שלהם לאחר שיצאו מדף תוצאות החיפוש ועוברים מדף באתר אחד לדף אחר או לדף באתר אחר באמצעות הקישורים. הם מתעניינים בהכל – כל מה שמתרחש ברשת, ולכן ממליצים לכל אתר להפוך ל"פתיון קישורים"..

ירון:

אז איך כל זה קשור לפיתיון קישורים ?

עמנואל:

לא קשה לנחש מדוע גוגל מתעניין בכל מה שבני-אדם עושים ברשת: כך מתכננים את מנוע החיפוש של מחר, ובמיוחד את שינויי האלגוריתם הקרובים במנוע החיפוש הנוכחי, שיהיו כמו תמיד עוד יותר מחמירים מקודמיהם. והם ודאי משתמשים כבר בידע שנצבר עד היום.

ראה למשל את כל עניין הקישורים – ב"עשרת הדיברות" של גוגל יש הרבה מצוות "אל תעשה" ורק מצוות "עשה" אחת

http://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=iw&answer=66356

"הדרך הטובה ביותר לגרום לאתרים אחרים ליצור קישורים רלוונטיים לאתר שלך היא ליצור תוכן ייחודי ורלוונטי שיהפוך מהר מאד לפופולרי בקהילת האינטרנט. ככל שהתוכן שלך שימושי יותר, כן גדלים הסיכויים שמישהו אחר יחשוב שלתוכן יש ערך לקוראיו וייצור קישור אליו. לפני קבלת החלטה שאל את עצמך: האם יש בכך יתרון למבקרים בדף שלי?"

גוגל אומרים לך בפירוש "גרום לדף שלך להיות "פתיון קישורים" שיתן מענה מספק גם למי שנכנסו אליו מדפי תוצאות החיפוש של גוגל וגם למי שנכנסו אליו, באמצעות קישור, מאתרים אחרים שעוסקים בנושאים שאולי שונים לחלוטין, אבל בעליהם מצאו לנכון לקשר אליך כדי להוסיף תועלת אמיתית למבקרים שלהם."

ירון:

עמנואל, ישנם לדעתי לא מעט אתרים שיש להם ערך מוסף אך הם לא נמצאים במקומות הגבוהים באורגני.

עמנואל:

כי גוגל מודדים להערכתי את הערך המוסף לא על ידי קריאת התוכן אלא על ידי ספירת המבקרים האמיתיים שמגיעים דרך קישורים מאתרים אחרים. זו המשמעות של "טבעיות הקישור".

בהגדרה הותיקה והשגויה של ראנדי פישקין, "טבעיות" היא תכונה של סך כל הקישורים יחד ולא של כל קישור בודד לחוד.

גוגל מודעים היטב לכך שלכל ביטוי חיפוש קהל לקוחותיו נחשף רק לתוצאות החיפוש שבצמרת. קיומם של דפים שמהווים פתיונות קישורים מוצלחים, כי זורמת אליהם תנועת מבקרים טבעית, שלא מדפי תוצאות החיפוש, מעלה לצמרת דפים שמספקים את מגוון ההתעניינויות הרחב של קהל הלקוחות שלהם ששאלו את אותו ביטוי חיפוש. ולכן הם מעודדים את התהליך הזה, למרות שלביטוי "פתיון קישורים" יש קונוטציה שלילית.

הסיבה שאתה רואה בתחתית תוצאות החיפוש דפים בעלי ערך מוסף רב, והם לא טיפסו מעלה במהירות, היא שהקישורים שלהם מלאכותיים לחלוטין ולכן לא זורמת דרכם תעבורה של בני אדם אמיתיים – קישורים מדפי מאמרים באתרי מאמרים שאיש לא קורא, קישורים מאתרי לווין שאיש לא מבקר בהם, קישורים מהחלפות קישורים שלא הצליחו לעניין את מבקרי הדפים המקשרים, קישורים שניקנו בכסף וקישורים שהושתלו על ידי רובוטים בבלוגים ובפורומים.

 ירון:

עמנואל, כפי שאתה יודע עדיין קישורים כאלו במקרים מסוימים עושים את העבודה, איך אתה מסביר את זה?

עמנואל:

כי כולם עושים את אותו הדבר – עוד ועוד קישורים מלאכותיים, חסרי ערך כמעט, באמצעות כלים יותר ויותר משוכללים! לכל הקישורים האלה ערך זעיר – מאיות או אלפיות נקודה. אם יש מספר רב של תוצאות חיפוש שבוצעה בהם עבודה סטנדרטית על מה שניר שי מכנה בשם "הארכיטקטורה של האתר", וגם תוכן הדף סביר, כולם יקבלו ציון רלוונטיות דומה בסעיפים הללו ויוצגו מעל תוצאות החיפוש שלא בוצעה בהם כל עבודה, או שהיא כוונה לקידום ביטוי חיפוש אחר. ועכשיו הקישורים המלאכותיים מוסיפים עוד משהו.

בניגוד לתחרות הפסנתר על שם רובינשטיין, שם חבר השופטים יכול להכריז ש"השנה לא נמצא מתמודד ראוי לפרס הראשון, ולכן אנחנו מחלקים רק את הפרס השני והשלישי", אצל גוגל לא יתכנו חורים בתוצאות החיפוש. מי שציון הרלוונטיות המשוקלל שלו לביטוי הנתון גבוה משל כל האחרים יוצג במקום 1, ומי שיש רק אחד בעל ציון גבוה משלו יוצג במקום 2, וכך הלאה. גם אם הציונים זעירים. ואז כולם אומרים שזו "השיטה הנכונה" גם אם גוגל אוסר בפירוש יצירת קישורים מלאכותיים.

לקוח חדש שבא לזירה חמש שנים אחרי כולם ורוצה לטפס למקום הראשון תוך כמה חודשים חייב, בשיטות הסטנדרטיות להוציא באותם חודשים יותר ממה שמתחריו הוציאו בחמש שנים. אבל מאחר והוא בוחר בדרך כלל בהצעת המחיר היותר זולה, שיש בה תוכנית עבודה חד-משמעית, הוא מכשיל את עצמו מראש.

לעומת זאת, אם תוצאת חיפוש אחת זוכה לציון רלוונטיות גבוה מאד יחסית, בזכות קישורים טבעיים שזורמים דרכם בני אדם, והם מקבלים תמורה נאותה לסיבת יציאתם מהדף המקשר ובואם אליה, היא תקפוץ כפי הנראה ישר למעלה מעל כולם.

ירון:

עמנואל, תן דוגמא לפתיון קישורים.

עמנואל:

הרי לך דוגמא שכבר פירסמתי בעבר – אתר שלא השקענו בו דקה אחת של עבודת קידום מזה עשר שנים או יותר! והוא נמצא במקום הראשון לשורת ביטויים תחרותיים בגוגל העולמי באנגלית: http://www.israelartguide.co.il.

ירון:

האם בעלים של חברות SEO צריכים להפסיק את הפעילות הסטנדרטית של יצירת עוד ועוד קישורים מלאכותיים?

עמנואל:

אנשים חושבים בטעות שגוגל זה רק האלגוריתם, מכונה, והם מכוונים את עבודתם לפעולתה של מכונה. אבל גוגל אומר בפירוש בהנחיות שהוא כותב לנו: "נמאס לי מהקישורים המלאכותיים שלכם! אני בנוי לבני-אדם ובני אדם הם הלקוחות שלי."

שינוי האלגוריתם המתמשך "פנדה" מוחק מהאינדקס של גוגל יותר ויותר דפים חסרי ערך והקישורים היוצאים מהם נעלמים. עבודת מקדמי האתרים "בעלי נסיון של 3 שנים" המבוקשים עדיין במודעות הופכת למיותרת כי כולה מסתכמת בתיקון טעויות בוני האתר ותקלות שנוצרו בהמשך וביצירת קישורים מלאכותיים. את עבודת תיקון התקלות יחליפו תוכנות שבמקרה הגרוע יבנו אתר תקין מחדש. את עבודת מקדמי האתרים וכותבי התכנים יחליפו עובדים שמוכשרים להמציא פתיון קישורים מוצלח שיספק את צורכי לקוחות גוגל על מגוון הצרכים ותחומי העניין שלהם. בעלי אתרים מסחריים שלא ירצו להשקיע בכך יאלצו לפעול רק ב-Adwords במחירים שיעלו עוד ועוד.

ירון:

האם אתה מעוניין להציע ללקוחות שירותי פיתיון קישורים ?

  עמנואל

בניגוד למרבית עמיתיי, שבדומה לאותו איש שצונח מהגג ואומר לעצמו "בינתיים הכל בסדר", אני מתייחס ברצינות גמורה גם להנחיות של גוגל וגם למעשים של גוגל. אני גם מודע היטב לפער העצום שבין הרצון שלי להתחכם לגוגל לבין היכולת שלי להצליח בכך.

בשנת 2012, בזירות תחרותיות, צריך להיות ממציא של רעיונות של פיתיונות קישורים או מומחה ל-PPC. אחרת גוגל יעיף לך מתישהו עבודה של שנים. על זה דיברתי עם עמיתים, בעלי משרדי הקידום המובילים, בכנס SMX Israel שהיה לפני כמה ימים.

ירון:

לאיזה פרופיל לקוחות השירות הזה מתאים?

עמנואל

לאלה שרוצים להיות מקום 1 בביטויים תחרותיים תוך זמן קצר או לשמר את המקומות הגבוהים שיש להם כיום גם אחרי סדרת שינויי "פנדה" שתמשיך למחוק מהאינדקס דפים מלאכותיים שמוציאים קישורים מלאכותיים.

ירון

על איזה תקציבים מדובר ? סדר גודל?

עמנואל

לקוח של עבודת קידום קונה היום כמות עבודה כמו אצל צבעי או חרט. את אותה העבודה, בשינויים קלים בלבד, אפשר לספק לכל לקוח. לעומת זאת, יצירת פתרון קישורים מוצלח לא ניתנת להעתקה – היא יכולה להצליח מצויין במקרה אחד ולהיכשל לחלוטין במקרה אחר. בקידום אתרים מודל 2012-2013 הלקוח קונה כושר המצאה. שכל ולא עבודה, ועל כך משלמים ביוקר. לא רוצה? שילך ל-Adwords .

ירון:

עמנואל כמה שאלות אישיות ברשותך, מדוע משתתפים בפורום תוקפים אותך?

עמנואל

בין משתתפי הפורום שבו אני מרבה לכתוב יש גם כאלה שניהלו איתי פולמוס תרבותי מאז ומתמיד וגם כאלה שתקפו אותי וכעבור זמן, מסיבות שלא ידועות לי, הפסיקו לתקוף והתחילו גם הם לנהל איתי פולמוס תרבותי.

המקצוע הזה הוא מקצוע משונה ביותר. מי שעוסק בו פועל בסביבת עבודה שמתאפיינת באי-ודאות קיצונית. אי-אפשר שלא להבין ששינוי מהותי באופן הצגת תוצאות החיפוש עלול להוציא מהמשחק את מנועי החיפוש הנוכחיים. שינויים פחותים מזה העיפו מזמן עשרות מנועי חיפוש. תוצאות החיפוש שבצמרת עלולות לעוף בגלל שינוי אלגוריתם ולאחרונה גם בגלל מתקפת קישורי ספאם. קשה לאנשים לחיות באי-ודאות ומנגנון ההגנה הטבעי הוא הכחשה – לעצם קיומה של אי-הודאות.

אנשים נוטים לזהות את עצמם עם עבודתם. בתחום הזה נוצר מין דימוי של מומחה, ומי הוא מומחה אם לא אחד שיודע המון על התחום שלו?  מה עוד שהוא יודע להפעיל כלים משוכללים כדי ליצור קישורים מלאכותיים והוא גם יודע להשתמש בכלי ניתוח משוכללים כדי למדוד את תוצאות עבודתו ולתכנן על פיהם את מה שצריך לעשות מחר.

בעיני עצמו, עובד הקידום הוא איש הייטק כי הוא עובד על מחשב ומפעיל את הכלים המשוכללים הללו. וכך נוצרת סביבת עבודה שיש בה אשליה כמעט מושלמת של ודאות ושליטה ואין בה כל מחשבה על סכנת ההכחדה של המקצוע ושל פרנסת העוסק בו. גם הלקוחות רוצים מאד להאמין לסיפור הזה. כי מי יקנה עבודה שיש בה 95% אי-ודאות?

אני מתמקד דווקא באי-הודאות שבעבודה כי אני מגדיר מזה עשר שנים את עבודת הקידום כ"קבלת החלטות בתנאי מחסור חמור במידע". עד 5% ולא יותר. אינני זקוק לאשליה שאני יודע את מה שאינני יכול לדעת, אינני משלה את עצמי שאני מצליח "לסדר" את גוגל ואינני מגיב לכל סימן אזהרה ב"בינתיים הכל בסדר". אני פועל להתפתחות עבודת הקידום שלי ושל מי שמוכן ללמוד ממני ולא נאחז בקרנות המזבח של "מה שהיה הוא שיהיה". לא פלא שאנשים נבהלים ממה שאני אומר וכותב ומגיבים בתוקפנות כדי להגן על אשלית ההכחשה שלהם.

ירון:

מדוע אתה משקיע בכתיבת תכנים בפורומים השונים וחוזר על עצמך לא מעט פעמים? מה הכיוון שלך?

עמנואל

הכתיבה שלי בפורומים היא המכשיר לביצוע התפתחות עבודת הקידום שלי ושל מי שמוכן ללמוד ממני. עבודת הקידום היא "עבודה לאנשים חושבים"  ופיתוח שיטות עבודה שמצייתות להנחיות גוגל היא "עבודה לאנשים שחושבים עוד יותר קשה". כאשר יוצא לי להגיב להשערה זו או אחרת אני גם מבקר את העמדות שלי, בין אם הן זהות ובין אם הן הפוכות. לעיתים קרובות יוצא לי לתאר וללמוד מהדיון על ניסוי חשיבה שמחליף ניסוי מבוקר שלא ניתן או שיקר מדי לבצע, או שיהיה צורך להמתין לתוצאותיו זמן רב.  .

החזרה על אותן תגובות, למי שבאים ושואלים שאלות שכבר נשאלו, מהווה עבורי הזדמנות לשכלל את נימוקי הבעד ונגד, אם כי לא תמיד זה מצליח.

ירון:

תודה עמנואל.


36 תגובות לפוסט

 1. מאת אופיר:

  קודם כל – ירון, סחתיין:) רעיון נחמד הראיון הזה
  בנוגע למה שנאמר פה- סה"כ מה שעמנואל מנסה להגיד זה – קישורים שאנשים ממש לוחצים עליהם- מביאים שווים הרבה יותר מאשר סתם קישורים. יש לי כמה דברים להגיד בעניין:
  1. מן הסתם – בהנחה שיש גוגל אנליטיקס באתר
  2. אם אתה, עמנואל, חושב שגוגל עוקבים אחרי כל קליק וקליק בתוך האתר של כל גולש- אתה לדעתי טועה
  3. אני מסכים עם זה – לינקים שמקליקים עליהם הם לינקים חזקים ותורמים יותר—> בהנחה שיש אנליטיקס באותו האתר וכו', אבל- אם אתה רוצה שיקליקו על הקישור- הוא צריך להופיע באתר עם תעבורה? אם אני רוצה שהאתר יהיה עם תעבורה- מן הסתם אני צריך לקדם אותו? ואיך אקדם אותו? בעזרת קישרורים שמקליקים עליהם? זה גלגל, יש עוד פרמטרים חשובים שבאים הרבה לפני
  4. לפי מה שאתה אומר, תוכנה שמחליפה ip וכל מה שהיא עושה זה להקליק על קישורים (מ- Ip נפרד בכל פעם)- היא תוכנה ה- Seo הבא:)?

  • מאת זקן השבט:

   אחרים הגיבו כבר על האמצעים שיש ודאי לגוגל להבחיו בין סתם לחיצות מלאכותיות על קישור לבין תנועה של אדם שזוהה על ידי גוגל כלקוח אמין שלו לתוך אתר, מעשיו שם, יציאה דרך קישור וכניסה לאתר אחר ומעשיו שם. וכל זאת ללא יציאה מדף תוצאות החיפוש של גוגל בשום שלב.

   אינני טוען שקישור שזורמים דרכו בני-אדם שווה יותר מקישור מלאכותי שעטוף במאמר ומוצג באתר מאמרים. אני מדבר על סקאלה של הבדלים עצומים: אם קישור טבעי שזורמים בו בני אדם בקצב שעומד יפה בסטנדרטים של תנועה בין אתרים, שווה פי 1,000 מאותו קישור מלאכותי מאתר המאמרים, הוא גם שווה 30,000 ש"ח בחיסכון בעלות כתיבת התוכן ועוד משהו בעלות הפצת המאמרים.

 2. מאת ניר שי:

  הופתעתי והתפעלתי כבר בהתחלה, כי מצאתי זקן שבט שלא הכרתי עד עכשיו, ואז ראיתי באמצע הראיון שגם שמי התרבב, כל הכבוד לשניכם, אחלה ראיון.
  חסרה רק מילה אחת בפוסט הזה, פיתיון קישורים = UI גם.

 3. מאת Mani:

  קראתי כל משפט עם הקולות שלכם מהדהדים בראשי… 🙂
  יש דברים שאני מסכימה עליהם ודברים שפחות, בגדול אני מאמינה שגוגל כן עוקבים אחרי הקישורים באתר/עמוד/מאמר ונותנים "בונוסים" למי שהקישורים בתוכן שלו מוקלקים ולא מוסתרים.
  אופיר- לא חייבים אנליטיקס בשביל זה. מה לגבי שאר הכלים של גוגל? הם יכולים לומר מה שהם רוצים אבל אני בספק אם הכל אכן "תמים" מאחורי הקלעים (להרבה אנשים יש סרגל חיפוש של גוגל, ראיתי כבר אתרים שאחוז הגולשים מגוגל כרום עמדה על 75%+, זוכר שבשנייה שנפתח גוגל באז הם איתרו אנשי קשר ששלחת להם מייל לפני מאה שנים?…).

  מה שכן, עמנואל, אני בעד השגת קישורים.
  בכל פעם שלקוח שלי "נלחץ" מזה שאתרים חדשים, חסרי תוכן ועומק עוקפים אותו, אני רואה איך מהר מאוד אתרי הספאם עפים והלקוח חוזר פחות או יותר למיקומים שלו.
  אני חושבת שאין ממש טעם לדוגמא שהצגת עם האתר בחול שקיים מעל עשר שנים (חתיכת וותק….) אני חושבת שלזמן ו-וותק יש תפקיד כלשהו מבחינת ה"אמינות" של האתר מול גוגל.

  • מאת זקן השבט:

   לתרומת ותק האתר על ציון הרלוונטיות אין כל עדות מניסויים מבוקרים. זאת כנראה סתם אגדה שנוצרה מהקושי להבחין בין האפקט של הותק כשלעצמו לבין האפקט של עבודת הקידום המצטברת לאורך שנים על אתר ותיק.

   לעומת זאת, גוגל ממליץ בחום על יצירת פתיונות קישורים שגם יביאו תועלת למבקרי האתרים המקשרים, משמע הם ישתכנעו לצאת דרכם לדף המקושר (וכנראה גם לקבל שם תמורה נאותה לסיבת בואם).

 4. מאת שי:

  גם לי יצא להחליף מספר מילים עם עמנואל בסיום הכנס ביום ראשון, שמחתי לקרוא פה תמלול מדוייק ומורחב של הדברים.

  אני מסכים הם ההנחה/עובדה של כל רעיון פתיון הקישורים, אך מה עושים אם אתה מקדם תחום שאמנם יש לו חיפושים, אנשים מתעניינים בו, אך זה לא דבר שבנאדם ישים פוסט עכשיו בבלוג שלו שמספר על אותו מוצר או שירות שהוא נתקל בו באתר של פלוני וישים קישור.

  אז איך יוצרים פתיון קישורים? אף אחד לא יספר לנו…לא בכנסים ולא בפנים אל פנים…ניסוי וטעייה זה הפתרון כנראה.

  • מאת זקן השבט:

   תזכיר לי מי אתה.

   ובעניין מה שכתבת – גוגל אומר לנו כמעט במפורש שאם רק 10% מכלל הלקוחות שלו, ששואלים אצלו למשל "ויזה לארה"ב", מעוניים לקנות שרות של סידור ויזה, ולכל השאר יש מגוון סיבות אחרות מדוע שאלו את הביטוי הזה, אותם 10% ימצאו את השרות במודעות האדוורדס אבל גוגל פועל כדי שלשאר ה-90% ימצא מענה למבוקשם בתוצאות האורגניות שמציעות מגוון רחב של עניינים, ושיידחפו על ידו לצמרת תוצאות החיפוש.

   עד עכשיו חשבנו שאם אנחנו מקדמים שרות של סידור ויזה אנחנו צריכים ללכוד את תשומת הלב של כל ה-100% בתוצאות האורגניות כי שם משלמים לנו טוב. אבל לקוחות גוגל התרגלו כבר, כפי הנראה, שבשביל לקנות יש מודעות אדוורדס ולכל דבר אחר יש תוצאות אורגניות. ממש כמו בעיתון.

 5. מאת טל:

  כל הכבוד ירון ועמנואל אחלה רעיון \ ראיון,

  עמנואל, אני שמח שלא להסכים עם מה שאמרת בתחילת השבוע – ובכל זאת לפרגן על אף טענתך שזה מיותר 🙂

 6. לדעתי ישראל היא מקום פחות מתאים ל"פתיון קישורים". בניגוד לארה"ב ששם למשל יש גם תרבות בלוגים מפותחת ובכלל כמות אתרים גדולה יותר מלכתחילה אז יש סיכוי שפתיון קישורים אכן יניב קישורים.

  ניקח למשל אתר של שרברב – למה שמישהו ירצה לקשר לאתר של שרברב? את מי הוא מעניין? במקרה קיצוני של עבודת קריאייטיב פסיכית יכתבו עליך באיזה בלוג קריאייטיב אולי.
  במקרה של תוכן סופר מקצועי אבל "לא סקסי" אני לא רואה מצב שמתחרה יקשר אליך ואני לא רואה מצב שאתר כמו YNET יקשר אליך רק בגלל התוכן האיכותי (אלא אם שילמת על כתבת יחסי ציבור)

  בארה"ב אני חושב שזה יכול לקרות, כאן…פחות.

  • מאת משה:

   למה שרברב? או מה יעשה בעל אתר שרברבות?
   קישורים יכולים להגיע מכל מקום והכל יחסי (עם דגש על יחסי).
   נכון האתר של העו"ד לא יקשר בנטורל לשרברב, אבל אותו העו"ד יכול בפייסבוק שלו לספר על תקלה בשירותים מי שפתר לו אותה. אם יש שם קישור אצלו בפייסבוק תהיה תנועה (בלי להכנס לעניין היש סריקה בפייסבוק או אין, לעניות דעתי בסוף יהיה שת"פ בין שני הענקים, אחרי שטוויטר תעשה שת"פ כדי לשרוד).
   אותו שרברב שיביא בסך הכל שני קישורים טבעיים, יכול לעקוף את השרברב שלא הצליח אפילו אחד…
   אותו הדבר עם רו"ח אם אתה רוצה ללכת על הטווח הארוך לפי עיניו של זקן השבט, מה לעשות יהיה קל יותר לעשות את זה ככה, אז רו"ח אחד לא ימליץ על רעהו בקישור טבעי ומועיל, אבל אנשים רגילים שקבלו תשובה או הצעת מחיר או כל דבר אחר, כן יכולים לעשות את זה באמצעי השיתוף שלהם…

  • מאת יעקב:

   לדעתי אתה טועה , אני רואה יותר ויותר מקרים של אתרים עם מספר קטן של קישורים (5 קישורים על פני שנה שלמה ) שעוקפים אתרים עם מאות או אלפי קישורים.

  • מאת ישראל:

   אני מתייחס לתגובתו של לירן מיקדם.
   ההבדל התרבותי בין ישראל לעולם ניראה שבאמת תורם לאי ההתאמה ולאי החדירה של המחיות גוגל – מה שזקן השבט אומר זה ההגיון הטיבעי שפשוט לא טיבעי בחממה הישראלית וגמו שלירן הביא כדוגמא איזה שרברב ימליץ על שרברב איזה סוכן נדלן ימליץ על סוכן אחר .. וכן הלאה.

   למרות זאת..

   מיכיוון והמחפשים ממש לא מחפשים אתרים שקודמו ע"י מקדמי אתרים אלא ע"י תוכן נידרש חוית לקוח וכן הלאה..

   אומנם התהליך יהא פה יותר ארוך אבל הוא בסוף יעבוד

   מה שהכי מוזר זה אך אנשי ה SEO סיבכו דבר כל כך פשוט.

 7. מאת דוד לוי:

  פוסט מצויין! העברתי לכל החברים במשרד!!
  הרבה נקודות למחשבה והסתכלות קדימה.

  אחת התגובות כאן טענה שצריך שיהיה גוגל אנליטיקס באתר כדי שגוגל ינתחו את כמות הגולשים שלחצו על קישור.
  אני מבטיח לך שאין להם צורך. יש להם מספיק כלים לנתח את זה גם בלי.

  תוכנה שתחליף IP ותלחץ על קישורים לא תהיה מספיק אמינה בשביל להיחשב כגולש.
  אל תשכח שגוגל לא חייבים אנלטיקס בשביל לנתח את הכניסות. יש להם מספיק נתונים סטטסיטיים כדי להעריך את הכמות בסטייה של גולשים בודדים לפה ולשם.
  הם ינתחו את כמות הגולשים לפי נתונים סטטיסטיים ולא לפי התוכנה שלך שפתאום תיכנס לאתר אקראי ותלחץ על קישור.

  כמתכנת שבונה כיום אתרי תדמית, בניתי בעברי בעצמי דברים מורכבים מזה.
  אני בטוח שצוות הפיתוח של גוגל מסוגל להרבה יותר ממה שאני מסוגל.

 8. עמנואל, אני מסכים עם כל מילה שלך (מרתק כתמיד), מלבד הטרמינולוגיה השגויה: "קישור מלאכותי". אני מבין את כוונתך, אך לטעמי, כל קישור הוא מלאכותי ואין כזה דבר קישור "טבעי".

 9. מאת בינסטד:

  אכן מקצוע מעניין בחרנו, אהבתי את הגישה שלך עמנואל, יופי של פוסט

 10. שאלה לזקן השבט

  למה בתכניות הקידום ל- 2012 אין התייחסות למדיה חברתית?

  אבישי

  • מאת זקן השבט:

   קידום בתוצאות החיפוש האורגניות זה דבר אחד, ניהול מסע PPC זה דבר שני וקידום במדיה החברתית זה דבר שלישי (אם כי הוא עשוי לתרום מאד להפצת עצם קיומו של אתר שראוי לבקר בו ולקשר אליו).

 11. את דעותיו של עמנואל הוכשטדט אני מכיר ומוקיר. עם זאת, נהניתי מהקריאה וההממחשה של הרעיונות הניתנים בפוסט. אין ספק שמדובר באדם עם, מעל הכל, ניסיון מקצועי שראה הכל.
  ירון – שאפו על הרעיון המבריק לראיין את עמנואל.

 12. מאת ירון:

  היי איתן.
  אכן דעותיו של עמנואל ידועות בפורומים, אנסה בעתיד לעשות ראיונות אישיים יותר וממוקדים יותר על מנת שנפיק את המיטב מהידע שלו.

 13. מאת זקן השבט:

  הדעות שלי, תודה לאל, משתנות, מתפתחות ומתקדמות עם הזמן.

 14. מאת גיל יצחק:

  לדעתי זו בועה שתתפוצץ לגוגל בפנים.
  בונה אתרים או בעלים של אתר לא ייתן לאף אחד קישור בחינם. בנוסף, קישור מאתר שלא קשור לנושא ויוביל לתעבורה לא רלוונטי.
  אתר העוסק בעורכי דין לא יצליח לספק לאתר העוסק בעבודה בחו"ל תעבורה משמעותית ורלוונטית. עוד דוגמא- אתר העוסק בתרופות לא יצליח לספק קישור טוב לאתר העוסק במשחקי פלאש.
  בנוסף- מקדמי אתרים ובעלי אתרים לא כל כך מפרגנים בלשון המעטה בקישורים יוצאים. בטח שלא בחינם.

 15. מאת זקן השבט:

  אני רואה שאני צריך להרחיב את ההסבר מדוע גוגל דורש בהנחיות למנהלי האתרים יצירת פתיונות קישורים, ואשתמש בדוגמה שלך.

  גוגל יודע שיש אוכלוסיה ששואלת בגוגל [עורכי דין לתעבורה] וכמעט כולם מתכוונים לבחור עורך דין שייצג אותם בבית משפט לתעבורה. האחרים הם עורכי דין לתעבורה בעצמם שסקרנים מה גוגל מציג בתוצאות החיפוש, מקדמי אתרים וכו'. לעומת זאת, האוכלוסיה ששואלת [נהיגה בשכרות] מייצגת מגוון רחב מאד של התעניינויות ורק מעטים מהם מחפשים מיד עורך דין.

  גוגל אומר לעורכי הדין לתעבורה: מי ששואל אצלי [עורכי דין לתעבורה] הם הלקוחות שלי! קרה המקרה ומרביתם הם גם הלקוחות (הפוטנציאליים) שלכם, ולכן אציג בדף הראשון של תוצאות החיפוש לביטוי הזה בעיקר עורכי דין.

  אבל לאוכלוסיה ששואלת אצלי [נהיגה בשכרות] יש מגוון רחב מאד של התעניינויות, ורק חלקם הקטן מחפשים כרגע עורך דין. ולכן כל עוד מקדמים לביטוי הזה רק אתרים של עורכי דין אין לי ברירה אלא להציג אותם, אבל ברגע שיהיה אתר שיתן מענה טוב למגוון רחב של ההתעניינויות של הלקוחות שלי, אקפיץ אותו לצמרת הדף הראשון. ואם עורכי הדין לא יאהבו את זה, שיואילו לפרסם באדוורדס!

  ואכן, בסקירה של תוצאות החיפוש בגוגל העולמי באנגלית כבר לא מוצאים בדף הראשון אפילו עורך דין אחד – ולעורכי הדין שם לא חסר כסף לקידום!

 16. מאת שלומי:

  אחלה של ראיון, מעניין כתמיד.
  אך שאלה לי אליך עמנואל.

  נניח ואני בעל עסק שמוכר מוצרים בקופסאות שימורים, כמו כל העסקים היום, גם אני חייב אתר – אז הקמתי אתר..
  המטרה שלי היא להיכנס חזק במילה מפתח "טונה".

  באתר יש דף שעוסק בטונה מעושנת, הדף עצמו בד"כ אמור ללכת כך:
  *שם המוצר
  *תכולה
  *הערות נוספות
  *מבצע

  עד לכאן הכל טוב, אבל…
  יצירת פרופיל קישורים "מלאכותי" לא בא בחשבון מאחר שאני חסיד גוגל ולא מפר את הוראותיו (חס ושלום!)
  אז אנחנו הולכים על "פיתיון קישורים", כיצד דף / אתר כזה יכול לשמש כפיתיון קישורים?

  • מאת זקן השבט:

   האתר שתיארת איננו שונה ממדף מאובק בחנות מכולת שכונתית. בעל האתר איננו בעל הבית על שטח בתוצאות החיפוש של גוגל, כפי שמקדמי האתרים הרגילו אותו לחשוב.

   אם בעל האתר מתעקש על דף עם "רשות כניסה לקונים בלבד" גוגל רומז לו בעדינות, אבל בתקיפות, שילך לפרסם באדוורדס, כי מי ששואלים בגוגל "טונה" הם הלקוחות של גוגל, שמתעניינים בתכונות הדג, בשיטות הדיג, בשיטות העישון, במתכונים וכו', ורק חלקם הקטן מחפשים לקנות קופסאות שימורים. ולכן תוצאות החיפוש העליונות של גוגל יתנו מענה למגוון ההתעניינויות של לקוחות גוגל, על חשבון סוחרי הטונה שאולי רק אחד מהם לכל היותר יוצג בעשירייה העליונה עם דף כמו שתיארת.

   לעומת זאת, אם בעל האתר ימצא לנכון להשתמש בתוצאות החיפוש האורגניות של גוגל כדי לעודד את צריכת הטונה, וגם כדי לשלוט על מכירות הטונה ברשת, שיואיל לתת מענה לכל מגוון ההתעניינויות של לקוחות גוגל ששואלים אצל בעל הבית (גוגל) "טונה".

 17. מאמר מצוין, כל הכבוד.
  השאלה היא כמה ומתי.
  האם גוגל ילכו עם זה עד הסוף ואז אתרי תוכן חד פעמי ישקעו מטה מטה בתוצאות הדירוג, או שמדובר על תהליך ארוך מאוד במהלכו ניתן להחזיק אתרים מעלה באמצעות קישורים.
  האם להעביר את המאמץ לעדכוני תוכן איכותיים על חשבון יצירת קישורים עם רלוונטיות בינונית?

  • גוגל כבר הלכו עם זה. ראה מכתב שהם שולחים למי שהסירו את האתר שלו מתוצאות החיפוש בגלל הוצאת קישורים מלאכותיים: http://www.actv-tec.co.il/forum/viewtopic.php?f=1&t=3548

   לא ידוע לי מי מקדם היום באמצעות קישורים בעלי איכות בינונית. לחץ הלקוחות לבחור בהצעת המחיר היותר זולה מחייבת את כמעט כולם לייצר בסיטונות קישורים שערכם קרוב מאד ל-0, אחרת או שלא ימכרו או שיעבדו בהפסד.

 18. הפוסט בהחלט מלא אינפורמציה, עם רובה אני מסכים ועם חלקים מסויימים לא, אבל בהחלט קיבלתי פה לא מעט מידע להתחיל איתו את ה2012 קצת יותר בקלות בעולם הקידום של היום.

 19. מאת סיון:

  עמנואל זקן השבט, עקבתי אחריך בתקופה האחרונה פה ובפורומים אחרים והגעתי למסקנה שאו שאתה רוצה דווקא ללכת נגד אנשים או שאתה באמת מאמין שכולם מנסים לקדם אתרים בשיטות שגוגל לא מייחס להן חשיבות כמו קישורים חיצוניים ממקורות חזקים.

  לגבי להפוך את התוכן שלך למעניין ביותר ברשת זה כבר לא אפקטיבי כל כך היום שכל שניה קמים מאות אתרים באותו תחום שלך ולא משנה איזה תחום.

  אבל בגדול יש הסכמה איתך.

 20. מאת אור פז:

  כמובן שחשוב ליצור תוכן איכותי שאנשים ירצו לקשר אליו. אבל לא צריך ליהיות תמים, אי אפשר להסתמך על זה. חייבים לבנות קישורים איכותיים באופן פעיל.

 21. מאת דוד:

  נתקלתי עכשיו בראיון הזה ואני חושב שלמרות שעבר שנה וחצי מאז הראיון הוא רלוונטי ונכון מאי פעם!

שלח תגובה! זה המקום הנכון כדי שישמעו אותך :)
תגובות כוללת ביטוי או משפט לצורכי קידום אתר לא יפרסומו. נא להשתמש בשם אמיתי.